Leírás
Fogtechnikus Pesterzsébeten
http://web.axelero.hu/audent/new/index.html
ORKI Minősített laboratórium, fogsorjavítás, kerámia koronák készítése
ORKI Minősített laboratórium
Fémalergiás betegek ellátása,
Fogsorok készítése és javítása,
Rögzített pótlások,
Kerámia koronák, hidak készítése.
Cím:
Budapest XX.kerület
Korom u. 18.
Tel/fax: 06-1-285-33-79
Mobil: 06-20-345-85-02
E-mail: audent@t-online.hu
Amalgámtömés – egy vagy több fémnek higannyal alkotott ötvözete.
Amalgámtömés eltávolítás – abban az esetben, ha egy régi, vagy sérült tömés már nem felel meg az elvárásoknak.
Aranykorona – fogpótlásoknál a rágófogak ellátására alkalmazható.
Aranypótlás – aranyötvözetbol készülõ fogpótlás, mely kerámiával leplezhetõ.
Barázdaplasztika – elszínezõdött, szûk nyakkal bíró, alámenõs részeket tartalmazó nagyörlõ fogak barázdarendszerének töméssel való lezárása, elõzetesen fúróval felületkorrekció után.
Barázdazárás – a maradó nagyörlõ fogak rágófelszíni barázdáinak és gödröcskéinek, az áttörés utáni idõszakban végzett, folyékony tömõanyaggal való feltöltése, a jobb tisztíthatóság és a szuvasodás elkerülése érdekében. A fogszuvasodás megelõzésének egyik leghatékonyabb eleme.
Csontfelépítés – (pótlás) olyan esetekben alkalmazott sebészeti beavatkozás, amikor az állcsontok mennyiségi vagy minõségi paraméterei elégtelenek pótlás készítésére, ezért a csont felszínére ráhelyezve, vagy üregeket kitöltve változtatják meg a csont mennyiségét, kontúrját. A felhasznált anyag lehet a páciens saját, más csontból kivett csontõrleménye vagy lemezkéje, de elterjedten használják a különbözõ állati eredetû, fehérjékkel kombinált teljesen szintetikus csontpótló anyagokat. Leggyakoribb alkalmazási területeik az állcsontgerinc augmentáció, a sinus-lift, és a cisztaüregek feltöltése. Napjainkban a csontpótlás egyre szélesebb körben elterjedve fontos szerepet játszik az implantológiában, mivel a csont paraméterei optimalizálhatók implantátum befogadására, és az arc-esztétikai korrekciós mûtétek indikációja is kiszélesedett.
Csúsztató – fogsor meglévõ fogakhoz való elhorgonyzását célzó finommechanikai eszköz. Egyik része a fogra/implantátumra készülõ koronába, a másik a fogsorba lesz beépítve.
EMPRESS korona (porcelán) – préselhetõ kerámia (VITA), amely olyan fizikai tulajdonságokkal rendelkezik, hogy fémmentes restaurációk készítéséhez használható. Ajánlott pótlások: héjak, betétek, jacket-koronák, rövid hidak. Esztétikai hatása kiemelkedõ.
Esztétikus fogpótlások – olyan fogpótlások, amelyek látványban a természetes fogat tökéletesen utánozzák. Ez csak olyan anyagokkal valósítható meg, melyeknek a természetes fogakhoz hasonló a fényáteresztésük, tehát csak tiszta kerámiából vagy mûanyagból készülnek. Tágabb értelemben ide tartoznak még a fém-kerámia koronák, teljes és részleges kivehetõ fogsorok, és bizonyos megszorításokkal az ideiglenes koronák, hidak és fogsorok. Közös jellemzõjük, hogy fogszínû anyagból készülnek és az ínyhez való viszonyuk hasonlít a természetes fogakéhoz.
Fémlemez – az állcsontok részleges foghiánya esetén ahol kivehetõ fogpótlást tervezünk, lehetõségünk van a fogmû alaplemezét fémbõl készíteni. Ez lehet Cr-Co-Mo ötvözet illetve aranyötvözet. Elõnye, hogy pontosabb és kisebb kiterjesztést igényel, mint a mûanyag.
Fog- és panoráma röntgen felvétel – röntgen felvételt készíthetünk egyes fogakról, fogcsoportokról, vagy teljes fogazatról az állcsontokkal együtt, melyen az állkapocsízület is látható.
Fogak iontoforézises fluorozása – alacsony erõsségû egyenáram segítségével fluorid ionokat juttatunk a fog felületébe, melynek hatására ellenálló képessége növelhetõ.
Fogászati profilaxis – minden olyan tevékenység, mely a fogászati defektusok kialakulását hivatott megelõzni profilaktikus tevékenység. Ide sorolhatók a gyermekek fogászati motivációjától, a barázdazáráson át a fluorozásig terjedõ módszerek.
Fogfehérítés – különbözõ módszerekkel lehetõségünk van a fogak színét egy-két árnyalattal világosítani. Megkülönböztetünk rendelõi és otthoni fehérítést. A rendelõben a fogorvos speciális anyagot visz fel a fogak látható felszínére, melynek hatására a zománc világosodik. Az otthoni fehérítésnél egy speciális sínt készítünk, melyet éjszakára (10 óra) az általunk adott géllel feltöltve a fogakra helyezhetõ, így a kezelés körülbelül 2 hét.
Foghúzás – fogak eltávolítása az állcsontból.
Fogkõ eltávolítás – a fogak felületére rakódott fogkõ – mely lehet íny alatti illetve feletti – eltávolítása. Végezhetjük kézi vagy gépi eszközökkel.
Fogmobilitási vizsgálatok – a fogak mozgathatóságának manuális vizsgálata; kiegészítve röntgen diagnosztikával.
Fogszabályozás – Fogszabályozáson a fogazat és az állcsontok rendellenességeinek felismerését, gyógyítását és megelõzését értjük. A kezelés célja az állcsontok és a fogsorívek megfelelõ harapási helyzetének beállítása és ezáltal a késõbb fogelvesztésben és állkapocs-ízületi károsodásban megnyilvánuló betegségek megakadályozása. A kezeléseket kivehetõ (általában 12-13 éves korig) és rögzített (általában 13-14 éves kortól) fogszabályozó készülékkel végzik a szakorvosok. A modern fogászati technológiáknak köszönhetõen a különbözõ készülékek viselése napjainkban sokkal könnyebb mint régen volt, mind a kivehetõ, mind a fogak külsõ felszínére ragasztott fém vagy esztétikus rögzített fogszabályozó készülékek tekintetében, sõt ma már rendelkezésre áll olyan technika is amellyel a rögzített készülék a fogak belsõ (kívülrõl nem látható) felszínein van elhelyezve. Ideális esetben a kezelés 9-10 éves korban, ún. vegyes-fogazatban (tehát amikor tej és maradó fogak is vannak a szájban) kezdõdik és 14-15-16 éves korban fejezõdik be, de ma már bizonyos korlátokkal 40-50 évesen is lehet szabályozni valakinek a fogait. Mivel a fogszabályozó rendellenességek a lakosság jelentõs részét érintik, nagyon fontos, hogy mindenki átessen egy fogszabályozó szakorvos által végzett vizsgálaton, ideális esetben 8-10 éves kor körül, de ha valaki már 30 vagy 40 éves akkor sem árt tájékozódni a fogszabályozó kezeléssel még helyreállítható ill. megelõzhetõ problémákról.
Galvánkorona – olyan korona, melynek a fém részét galvanizálással állítják elõ, ennek következtében a mintára tökéletesen illeszkedik és nagyon vékony, így fémkerámia koronánál vastagabbra készíthetõ a porcelán leplezés, ami jobb esztétikai hatást eredményez. Elõnye még, hogy minden ötvözõ- és adalékanyagtól mentes színtiszta arany, a szervezet számára nagyon jól elfogadható. Speciális megoldás a kivehetõ fogmûvekhez használt teleszkópos (duplakoronás) pótlások/hidak szekunder koronájának galvanizálással történõ elõállítása, ami a pontossága révén egy teljesen feszültségmentes illeszkedést biztosít.
Gnatológia – Az állkapocsízület rendellenességeinek gyógyításával és a következményes rágóizomzat mûködési zavarával (a fogszorítással és fogcsikorgatással) foglalkozó tudomány.
Gyermekfogászat – A gyermekek fogászati kezelése ugyanolyan fontos, vagy talán még fontosabb mint a felnõtteké. Rendkívüli jelentõsséggel bír számukra a megfelelõ táplálkozás és szájhigiénia minél korábbi elsajátítása, illetve a gyermekfogásszal való korai (akár mér 2-3 éves korban) és fájdalommentes találkozás. A gyerekeknek is szükségük van 6 havonta egy ellenõrzésre és a tejfogakat is ugyanúgy kezelni kell mint a maradó-fogakat, mivel egyrészt a szuvas környezetben kinövõ maradó-fogak maguk is könnyebben szuvasodnak, másrészt a korai tejfogelvesztés komoly fogszabályozási rendellenességet okozhat. A napjainkban rendelkezésre álló technológiai háttérrel a gyermekek számára is lehetséges a fájdalommentes és esztétikailag tökéletes eredményt produkáló fogászati kezelés.
Gyökérkezelés – a gyökértömést igénylõ fogak gyökércsatorna rendszerének tisztítása/fertõtlenítése. A gyakorlatban ez különbözõ oldatokkal (átöblítés), illetve a csatornarendszer kálcium-hidroxiddal való feltöltésével mûködik. Sikeres gyökérkezelés esetén akár nagy kiterjedésû gyökércsúcs körüli gyulladások is sebészi beavatkozás nélkül gyógyíthatóak, és a gyökértömés biztonsággal elvégezhetõ.
Gyökértömés – gyulladásmentes fog gyökércsatornáinak feltöltése, eltömítése. Ha gyulladás áll fenn, akkor azt elõzetesen gyökérkezeléssel kell megszüntetni. A cél megakadályozni a baktériumok bejutását a gyökércsatornán keresztül. Ennek a feltétele a csúcsig érõ, falálló gyökértömés. Legelterjedtebb a laterálkondenzációs technika.
Híd – ld. rögzített fogpótlás
Korona – meglévõ lecsiszolt fogra, vagy implantátumra ragasztott bevonat. Anyagát tekintve lehet fém, fém mûanyag leplezéssel, fémre égetett porcelán, tisztán porcelán vagy mûanyag.
Ligamentáris érzéstelenítés – érzéstelenítési technikák egyik fajtája. Az érzéstelenítõ oldatot a fog gyökere és a fogíny közé fecskendezik (injekció).
Nyálkahártya kezelés – olyan fogászati beavatkozás, amely a száj belsõ nedves felszínének ill. ennek betegségeinek gyógyítására irányul.
Okklúziós analízis – az alsó-felsõ fogsorok záródását nevezzük okklúziónak, de fogsorzáródásnak vagy harapásnak is hívhatjuk. A fogsorzáródás lehet hibás is. Ennek mûszeres meghatározását (analízisét) célozza a gnatológiai kezelés.
Overdenture – olyan kivehetõ fogpótlás, amely egy teljes fogsornak néz ki, mégis alatta saját fogak esetleg gyökerek is vannak.
Parodontológia – a fog tartószerkezetének (fogágy) megbetegedésével és annak gyógyításával foglalkozó tudományág.
Patent – fogsor meglévõ fogakhoz való elhorgonyzását célzó finommechanikai eszköz. Egyik része a fogra/implantátumra készülõ koronába, a másik a fogsorba lesz beépítve.
Pótlások-fogpótlások – Az elveszett fogak pótlását célzó megoldások gyûjtõ szava. Egy fogpótlásnak funkcionális és esztétikai okai vannak. Megkülönböztetünk rögzített és kivehetõ pótlásokat. Az elõbbit hídnak, az utóbbit protézisnek nevezzük.
Protézis – kivehetõ fogpótlás. Ez lehet ún. teljes fogsor (amikor az állcsont valamennyi foga hiányzik) és részleges fogsor. Míg a részleges fogsort a meglévõ fogak tartják helyben, a teljes fogsor tartását vákuum létrehozásával igyekszünk elérni. A részleges fogsor rögzítésének legegyszerûbb módja a kapcsos elhorgonyzás, de finommechanika rögzítõelemek pl. csúsztató, patent, rigli, teleszkóp is használható erre a célra. Utóbbiak jobbak, esztétikusabbak és drágábbak.
Rágóízület – az alsó állcsontot a felsõhöz (koponyához) két ízület köti. Ezeknek nagy mozgási szabadsága miatt lehetséges az alsó állcsontot sokféleképpen mozgatni. Az alsó-felsõ fogak hibás összefekvésekor (okklúzió, harapás, fogsorzáródás) hibás helyzetbe kényszerülnek, ami a rágoizomzat görcsös mûködését váltja ki. Ez a fogszorításban vagy fogcsikorgatásban nyilvánulhat meg.
Resectio – az a mûtéti beavatkozás, amelynél a gyökér csúcsán kialakult gyulladásos elváltozást a gyökér csúcsának levágásával és a csont kitakarítasával orvosolják.
Rigli – fogsor meglévõ fogakhoz való elhorgonyzását célzó finommechanikai eszköz. Egyik része a fogra/implantátumra készülõ koronába, a másik a fogsorba lesz beépítve. Nagy elõnye a teleszkópos, csúsztatós és patentes elhorgonyzással szemben, hogy sem a kivételnél, sem pedig a behelyezésnél nem éri nyomás vagy húzás a fogakat, ill. az implantátumot.
Rögzített fogpótlások – az a fogpótlás, amely a meglévõ fogra vagy implantátumra leggyakabban korona segítségével cementtel rögzített, ezért nem eltávolítható.
RTG vizsgálat – az állcsonton és fogakon keresztülhataló sugár, ami fogak és foggyökerek egyébként nem látható részeinek láthatóvá tételére szolgál. Az ún. panoráma röntgen valamennyi fog egyidejû leképezésére szolgál.
Szájhigiénés kezelés – a szájhigiéne javítását célzó beavatkozás, amely professzionális módon távolítja el a képzõdött fogkövet és lepedéket a fogakról. Teleszkóp korona – a kivehetõ fogsor rögzítésének az a módja, amelynél két egymásba csúszó korona gátolja a kivehetõ rész elmozdulását. Az elsõ korona a fogra van ragasztva, míg az erre illeszkedõ második a protézisbe van beépítve.
Ultrahangos fogkõeltávolítás – A fogkõ eltávolítását egy vibrációt végzõ eszközzel végzik, aminek következményeképpen a fogkõ elválik a fogtól.
LEROSTUDIO * WEBOLDAL KÉSZÍTÉS * AUTÓDEKORÁCIÓ * OTTHON DEKORÁCIÓ * ÜZLETDEKORÁCIÓ